FAN TEMİZLİĞİ VE TERMAL MACUN

Laptop Fan Temizliği ve Termal Macun Yenileme ile Komple Bakım Laptop fan temizliği ve termal macun yenileme ile yavaş açılan, yavaş çalışan, sesler gelen ve aşırı ısınan acer, asus, casper, dell, exper, grundig, fujitsu, i life, hp, lg, lenovo, packard bell, monster, msi, samsung, sony vaio ve toshiba dizüstü bilgisayara sahipseniz komple bakım hizmetimiz sayesinde cihazınızı hem hızlandırıyor hem de ısınmaya kesin çözüm sunuyoruz, üstelik bu işlemi uygun fiyat avantajı ile sadece 2 saat içerisinde gerçekleştiriyoruz.

Laptop Komple Bakım Nedir, Neleri Kapsar ?

laptop fan temizliği ve komple bakımDizüstü laptoplarda komple bakım hizmeti, bir cihazın donanımsal olarak temizlenmesi işlemidir. Yani bilgisayarınızın ısınmaması yada ısınma sonrası kapanmaların önüne geçmek için yapılan işlemdir.

Fanların temizlenmesi, gerekiyorsa yağlanması, işlemci (cpu) ve ekran kartının (gpu) altında ki termal macunların yenilenmesi işlemini kapsamaktadır.

Laptoplar Neden Aşırı Isınır ve Kapanır ?

Dizüstü laptop bilgisayarlar da ki ısınma sorunu masaüstü bilgisayarlara göre daha fazladır. Çünkü, dizüstü bilgisayarların her zamankinden daha güçlü ve kompakt hale gelmesi, CPU (işlemci) performansındaki keskin bir artış, daha ince kasalar, güçlü GPU (grafik kart) ekran kartları ve daha yüksek çözünürlüklerde ve daha büyük ekranlar yüzünden laptoplar ısınır.

Laptoplar da ki kapanma sorunu ise, fanların aşırı tozlanması, işlemci ve grafik kartının altın da ki termal macunların kurumuş olmasından dolayı kendini korumaya alma işlemidir.

Not: Laptopunuzda böyle bir sorun varsa kesinlikle cihazınızı çalıştırmaya devam etmeyin. Aksi halde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Laptop Fan Temizliği Önemli Mi, Bakım Yaptırılmazsa Ne Olur ?

Dizüstü laptop bilgisayarlarda fan temizliği elbette çok önemlidir, bakım yaptırılmadığı zaman fanların içi toz ile birikir, işlemci ve ekran kartı altında ki termal macun yenilenmezse de sıvı olan macun katılaşır ve bilgisayarınız ısınmaya başlar. Hal böyle olunca da anakart üzerinde ki chiplere zarar verir anakart arızaları, ekran kartı arızaları ve chip arızaları oluşur ve sonunda cihazınız artık açılmaz.

O yüzden laptop fan temizliği, termal macun yenileme çok önemlidir.

Bu konuda laptop anakart tamiri, laptop ekran kartı tamiri ve laptop chipset tamiri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Laptopumdan Aşırı Fan Sesi Geliyor Fan Değişimi Gerekir Mi ?

Laptop bilgisayarınızdan çok fazla fan sesi geliyorsa, fan tozlandığı için dönmüyor ve bu yüzden de fan sesi geliyor olabilir yada fan tamamen bozulmuştur. Bunu anlamak için yapacağımız ilk işlem fan bakımıdır. Fan bakımında önce tozları temizliyor sonrasında ise fanı yağlıyoruz. Bu durumda %70 sorun ortadan kalkıyor. Böylelikle fan değişimine de gerek kalmıyor. Fan bakımından sonra sorun halen devam ediyorsa o zaman fan değişimi yapıyoruz.

Not: Günümüzde "maalesef" bilgisayar yedek parça fiyatları çok pahalı olduğundan siz değerli müşterilerimize minimum maliyet çıkarmak adına önceliğimiz yedek parça değişiminden ziyade işçiliktir.

Dizüstü Laptop Bilgisayarlarda Aşırı Isınma Sorununa Çözüm Nedir ?

Dizüstü laptop bilgisayarlarda aşırı ısınma sorunu yada soğutma yöntemleri komple bakım ile geçmektedir. Fakat aşağı da ki işlemleri de yapmanızda fayda var,Laptop Fan Temizliği ve Termal Macun Yenileme ile Komple Bakım
Kaliteli bir laptop soğutucu alın.
Dizinizde kullanmayın.
Sert yüzeylerde kullanmayı tercih edin. Yataklarda kullanmak yapılan en büyük yanlışlardandır.
Güç seçenek ayarlarını kontrol edin. Yüksek performansta çalışıyorsa bir süreliğine güç tasarrufu seçeneğine getirin.
Uzun süreli kullanımlarda sıcaklık değerlerinin artması normaldir, bu yüzden bir süre dinlendirin.
Güneşin dik açıdan geldiği odalarda kullanmamaya çalışın.
Soğuk odalarda kullanın, özellikle klima veya vantilatör kullanıyorsanız yanına bir masa atın.
Denetim masasından güç ayarları bölümüne tıklayın. Güç ayarlarını değiştire basıp, işlemci durumunu 100’den 80’e düşürün.
Rami gereksiz yere şişirmeyin, bir anda birçok program açmayın.
Bilinçsiz bir şekilde yaptığınız overclock zarar vermiş olabilir, mutlaka bir bilene sorun.
Virüsleri temizleyin ve arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın. Bunun için Game Booster programı önerilmektedir, program sayesinde oyunlarda veya grafik işlemlerde arka planda çalışan uygulamalar tamamen otomatik olarak kapatılır.
Sürekli olarak prize ve fişe takılı olarak kullanmayın. Bu işlem hem bataryaya zarar verir hemde ısınmaya yol açar.
Laptop Komple Bakım Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bilgisayarınızın ömrünü uzatmak için rutin bakımlar yapmanız her zaman makinenizin yararına olacaktır. Bakımlar yazılımsal ve donanımsal olmak üzere ikiye ayrılır.

Laptop Fan Temizliği ve Termal Macun Yenileme ile Komple Bakım Donanımsal bakımlarda, duruma göre altı ayda bir veya iki yılda bir yapılması gereken fiziksel işlemlerdir. Bu bakımların en kapsamlısı detaylı fan temizliği ve termal macunun yenilenmesidir. Donanımsal bakım işleminden önce bilgisayarın pilini mutlaka çıkarın. Kazayla kısa devre olma olasılığını azaltır. Asla yapmayacağın işlemse cihazınıza sıvı püskürtmek veya fazla sıvı ile temas ettirmek. Bu tarz uygulamalardan kaçının.

Yazılımsal bakım için virüs temizliği ve internet explorer, chrome gibi tarayıcılarda geçmiş sayfaların temizlenmesi gerekmektedir. Eğer çok ciddi derecede yavaşlık var ise format atmanız yerinde karar olacaktır.

Laptop Fan Temizliği Nasıl Yapılır ?

Elektrik süpürgesi veya vakum benzeri araçlara sakın hava deliklerinden toz çekme işlemi yapmayın. Zaten bu işlem bilgisayar fanını çok temizlemeyecek tir. Sadece tozları olduğu yerde hareket ettirir.

laptop fan temizliğiEn iyi fan temizliği bilgisayarın arka kapağını çıkarıp fan bölmesini direk olarak çıkarmanız ve kuru fırça ile detaylı temizlenmesidir. İstediğiniz kadar dışarıdan hava tutun fan bölmesini söktüğünüz zaman sizde göreceksiniz havanın çıktığı mazgal kısmı ve fanın içinde katı toz olduğunu. Bu tozu temizlemek için mecbur fan bölmesini sökmek gerekir.

Aynı şekilde fanın etrafında metal koruma kısmı vardır. Bunun da vidalarını sökün veya tırnaklarından çıkarın, kuru fırça ile fanı detaylı temizleyin. Fan yolu ve fanı detaylı şekilde temizlemeniz hem bilgisayarın ısısı hem de çalışması bakımından çok fark ettirecektir.

Detaylı fan temizleme işlemini altı ayda bir yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer fan bölmesine ulaşmanız kolay bir bilgisayarınız varsa şanslısınız. Bazı cihazlarda fan bölmesine ulaşmak ve çıkarmak cidden zor. Yapamazsanız mutlaka iyi bir teknik servise yaptırın.

Laptop Termal Macun Yenileme Nedir, Nasıl Yapılır ?
laptop termal macun yenilemeLaptoplarda termal macun, işlemci (cpu) ve ekran kartı (gpu) altında ki soğutucu sıvıdır, buna termal macun denir. Amacı ise işlemci ve ekran kartının her zaman soğuk kalmasını sağlamaktır. Bu termal macun kuruduğunda ise işlemci ve ekran kartı soğumaz ve cihaz kendini korumak maksatlı kapatmaya geçer. İşlemci ve ekran kartının altında ki termal macun sert bir kart ile temizlenerek yenisi sürülür. Çok dökmemek ve kaliteli termal macunlar kullanmak gereklidir.

Not: Termal macunlar ortalama süreleri 1 yıl olduğundan (kullanıma bağlı değişir) kurur ve katılaşır. Tavsiyemiz her yıl değişmesi yönündedir.

© Copyright 2023 ECEM BİLGİSAYAR - All Rights Reserved

Web Design Program